Wróżby

wróżbaWróżby istnieją od zarania dziejów a ich postać może przybierać bardzo różnorodne formy. W zależności od kultury z jakiej wyrastają, mogą one opierać się o działanie różnorakich czynników, jednakże ich wspólną cechą jest to, iż w ich tworzeniu zawsze uczestniczy pośrednik. Może być nazywany wróżką, szamanem czy jak kol wiek inaczej, jednakże jego główną cechą jest to, iż żyje na pograniczu dwóch światów, z których jeden jest praktycznie nieosiągalny dla reszty społeczności.


Wróżby mogą posiadać charakter żartobliwy, jak np. te które wykonujemy podczas Andrzejek. Jednakże niezależnie od formy mają one przepowiadać naszą przyszłość. Oczywiście forma tej przepowiedni może być niezwykle zróżnicowana, przybierając np. postać alegorycznych wypowiedzi starożytnej pity – kapłanki przepowiadającej przyszłość osobom, które się u niej zjawiały jak także konkretnych wskazówek odnośnie planowanego postępowania, otrzymywanych z ust wróżki, stawiającej nam pasjansa.


wróżbyMożliwość stosowania wróżb została bardzo restrykcyjnie ograniczona w naszym kręgu kulturowym, ze względu na rozwój religii chrześcijańskiej. Wynikało to z jej konkurencyjności a także przekonania, iż jest to gorsza kategoria wierzeń, wywodzących się z pogaństwa. Wróżbici oraz wszyscy Ci, którzy byli w stanie przepowiadać przyszłość nie w oparciu o imię Boga, byli uznawani za heretyków i w najlepszym razie za jednostki grzeszące bardzo poważnie. Jednakże wielu z nich skończyło swoją karierę na stosach. Obecnie wróżenie nie generuje tego typu konsekwencji, jednakże przez większość społeczeństwa jest traktowane w pobłażliwy sposób. Chociaż teoretycznie nikt z nas nie przyzna się do tego, iż zaufał by wróżbom, to jednak większość przeczyta np. horoskop, jeżeli tylko pojawi się taka możliwość. W związku z tym można stwierdzić, iż być może pierwotny instynkt do chęci poznania tego co niezbadane i przed nami jest silniejszy niż zdrowy rozsądek a wróżby maja swój sens, chociażby psychologiczny i warto spojrzeć na nie bardziej przychylnym okiem.